Yabancı bakıcı ücretlerine etki eden önemli özellikler

Berkay Danışmanlık olarak, yabancı bakıcılar konusunda oldukça titiz ve seçici davranmaktayız. İşe uygunluk kadar, ahlaki ve kültürel uygunluğunda önemini bilerek hareket etmekteyiz. Yabancı bakıcı ücretleri, yatılı yabancı bakıcılar ve gündüzlü yabancı bakıcılar olarak ayrılmaktadır. Elbette yatılı çalışanların ücretleri, gündüzlü çalışanlardan daha fazladır. Önemli olan, bakıcıdan istediğiniz hizmeti alabilmek ve verdiğiniz ücretin değdiğini görmektir. Bu hafta sizlere, yabancı bakıcı ücretlerine etki eden önemli özellikler konusunda bilgiler aktarmaya çalışacağız.

Yabancı bakıcı ücretlerine etki eden önemli özellikler

Bakıcılığı kaç yıldır yaptığı ve referans uzunlukları ücreti oldukça etkiler;

Referans, güven duymanın temelidir. Bakıcının uzun vadeli ve istikrarlı referansları olması, ücrete etki eden bir özelliktir. İnsanlar için, çocuklarını, yaşlılarını ve hastalarını emanet edip, onlara doğru bir bakım hizmeti verecek,  bakıcı bulmanın zorluklarını ele alırsak, en başında, güven duymanın ne kadar önemli olduğunu biliyoruz.

33 yıllık deneyimlerimize dayanarak, en önemli etkenin güven olduğunu söylememiz gerekir. Güven duymanın ilk yolu, referanslarla görüşmektir. Bakıcılığını 1-2 senedir yapan bakıcı ile, 5-10 yıldır yapan bakıcının, ücret beklentisi aynı olamaz. Tecrübe eşittir, özgüven, özveri, insiyatif, sorumluluk ve sürekliliği getirir.

Eğitimli yabancı bakıcı olması, eğitimine yönelik bakıcılık yapıyor ve bu doğrultuda profesyonel çalışıyorsa ücrete etki eder;

Bakıcının, eğitimli yabancı bakıcı olması, dil bilen yabancı bakıcı olması, üniversite mezunu yabancı bakıcı, anaokulu öğretmeni yabancı bakıcı, hemşire diplomalı yabancı bakıcı olması gibi özelliklerde, bakıcının kalitesini oldukça etkiler. Gerek çocuk bakımında, gerekse yaşlı veya hasta bakımında, yabancı bakıcının eğitimli olması tercih edilen bir özelliktir.

Bakıcıdan, evin temizliği konusunda da destek olmasını istemek, ücretin artmasına neden olabilir;

Bakıcı ihtiyacı yaşayan aileler, genellikle uygun ücretli olsun diye yabancı bakıcı tercih ediyor. Ayrıca, Türk bakıcıların aksine, yabancı bakıcılar, bakıcılık sorumluluğu yanı sıra, evin tüm temizlik işlerini de üstleniyor. Daha fazla para kazanmak için, daha yoğun çalışmaya razı olabilmektedirler. Bakıcının mutlu olacağı, istediği rakamla işe almanız çok önemlidir. Bu bakıcının uzun vadeli ve verimli çalışmasını sağlar. Diğer türlü, ailesini ve ülkesini, daha iyi para kazanmak amacıyla bırakıp gelen yabancı bakıcı, istediği rakama iş bulursa bırakıp gider.

Yabancı bakıcının düzgün Türkçe konuşması ve prezantasyonu ücrete etki eder;

Düzgün bir Türkçeye sahip olması, oturması kalkmasını bilen, uzun vadeli çalışmak konusunda kendine güvenen, düzgün bir aile yaşantısı olan, kaldığı yerin ve yaşadığı kişilerin belirli olması, kişisel temizliğine ve hijyene önem veren bir bakıcı olması gibi noktalar, verimli hizmet almanız konusunda, kaliteyi çok etkileyen hususlardır.

Önemli not:

Oturma izinli yabancı olup ve asla izinsiz kaçak durumda olmaması gerekir. Oturma izinli bakıcı, ikamet izni olan ve kaçak yaşamayan anlamına gelir. Bu hem işverenin, hemde bakımını üstleneceği, bebek, çocuk, yaşlı veya hasta için, en önemli ve olması gereken bir durumdur.

Ayrıca evde çalışan yabancı bakıcılar için, bakıcı çalışma izni almak ve sigortalı çalıştırmak kanuni bir zorunluluktur.

Çalışma izinleri, ikamet sahibi yabancılar veya bunların işverenlerinin Bakanlığa yazılı talebi üzerine, 4817 sayılı Yabancıların Çalışma İzinleri Hakkında Kanun ve bu kanuna göre çıkarılan yönetmelik hükümlerine göre verilir ve uzatılır. Usulüne uygun olarak yapılan başvurular, belgelerin tam ve eksiksiz olması kaydıyla Bakanlık tarafından en geç otuz gün içinde sonuçlandırılır.

Sevgili ebeveynler, yukarıda bahsettiğimiz bir çok konu, yabancı bakıcı ücretlerine etki eden önemli özellikler olarak anlatmaya çalıştık. Ailelerin bize aktardığı beklentiler, bakıcının veya yardımcının niteliklerini ve kabiliyetlerini belirlememizi sağlıyor. Deneyimlerimizden edindiğimiz gözlemlerimize göre, işveren ailenin iyi bir elektrik vermesi ve bakıcıya gösterdiği iyi davranışlarının da, önemli derecede etki ettiğidir.

Bakıcının kalıcı çalışması için, bir ferdi gibi görmeniz ve sahiplenmenizde, zamanla ücreti 2.plana atıp bağlılık duymasını sağlayabilir. Yasal ve referanslı yabancı bakıcı arıyorum diyorsanız, bizi arayın.

Berkay Danışmanlık İnsan Kaynakları
İnsan Kaynakları Yöneticisi
Güldan Şahbaz
30.09.2020

Yazımızı Paylaşır mısınız?


error: