Yatılı yabancı bakıcının avantajları ve dezavantajları

Yabancı bakıcının avantajları; Çocuğunuzu emanet edeceğiniz yabancı bakıcı nasıl olmalıdır? sorunuza, şöyle yanıt verebiliriz; sevecen, güler yüzlü, sabırlı, pozitif, sigara kullanmayan, çocukla zaman geçirmekten hoşlanan, çocuğunuzun uyku, yemek ve oyun gibi günlük aktivitelerine dikkat edebilecek bir yapıya sahip olması gerekir.

Yabancı bakıcının avantajları

Yatılı yabancı bakıcı nasıl olmalıdır?

Çalışan anne iseniz çocuğunuz uyurken ufak ev işlerini ve yemek yapımını da üstlenebilirler. bakıcı ajansı ya da çevrenizden bulduğunuz yabancı oturma izinli bakıcı,  yatılı yabancı bakıcı adayına mutlaka kaç sene daha çocuk bakıcılığı yapmayı düşünüyorsunuz? sorusunu sorabilirsiniz ve  çalıştığı ailelerin referanslarını arayıp bakıcının referanslarını değerlendirmenizi tavsiye edebiliriz.

Yatılı yabancı bakıcı, oturma izninin olmasına, ev adresini tam olmasına, referans bilgilerinin doğru olup olmadığına, aile yaşantısının düzenli olup olmadığına, işe devamını etkileyecek bir rahatsızlığının olmamasına dikkat etmelisiniz.

Yatılı yabancı bakıcının avantajları

Yatılı yabancı bakıcı, kendi ülkesinden kalkıp, para kazanmaya şartlanmış gelir ve burada kişilik bozulmasına uğramadıysa, daha disiplinli ve işine sadık çalışabilir.

Yatılı yabancı bakıcı, çalıştığı ailenin izin günü ve seyahat gibi durumlarında daha esnek olabilir ve aile bu konuda zorluk yaşamaz.

Yatılı yabancı bakıcı, çalıştığı işverene daha uyumlu ve iş ayrımı yapmadan çalışmak konusunda daha esnek olabilir.

Yatılı yabancı bakıcı, ülkesinde aldığı eğitimle, yabancı bebek hemşiresi, yabancı hasta bakıcı hemşiresi veya yabancı anaokulu öğretmeni bakıcı olarak çalışabilir. Bazı yabancı bakıcılar, aldıkları bu diplomaları Türkiye’de denklik de yaptırabiliyorlar. Kısacası eğitimli yabancı bakıcı, ülkesinde aldığı diploması varsa, üniversite mezunu yabancı bakıcı olması çalıştığı aile için önemli bir avantajdır.

Yatılı yabancı bakıcının dezavantajları

*Yatılı yabancı bakıcı oturma izinli olmak zorundadır ve işe başladığında aile çalışma iznini alıp sgk primlerini ödemek zorundadır. Kaçak veya oturma izinsiz yatılı yardımcı çalıştırmanın cezası çok büyüktür. Ayrıca canınızı ve malınızı emanet ettiğiniz bakıcının yasal olmaması, güvenliğiniz açısından en kötü dezavantajdır.

*Yatılı yabancı bakıcı, ailesini ve ülkesini, daha iyi para kazanmak amacıyla şartlanmış gelir, bu nedenle sizinle manevi bağ kuran ve uzun vadeli çalışacak yatılı yabancı yardımcı bulmanız çok önemlidir. Diğer türlü daha iyi kazanacağı bir aileye, eğer düşük maaş alıyorsa gider ve bu sizin için dezavantajdır.

*Yatılı yabancı yardımcı, her an ailesinden ve ülkesinden gelecek haberle ben gidiyorum diyebilir, yardımcının söylediklerine inanmaktan başka çareniz olmaması dezavantajdır.

*Yatılı yabancı bakıcı da en büyük sorun aradaki kültür farkıdır. Eğer zamanla sizin örf, adet ve isteklerinize uyum sağlayamıyorsa bu bir dezavantajdır.

*Yatılı yabancı bakıcının şartı, şurtu ve temizlik anlayışı bizimkilerden farklıdır, bu durum zaman ve verilen emekle değişmiyorsa dezavantajdır.

*Yatılı yabancı yardımcı çok genç ve sorumsuz ise, çok telefonda konuşması, aşırı bakım, makyajı, giyim kuşamdaki aşırılığı sizi rahatsız edebilir ve bu çok önemli dezavantajlarından biridir.

33 yıllık İşkur’a bağlı yatılı bakıcı ajansı ve yatılı yardımcı ajansı olan Berkay Danışmanlık İnsan Kaynakları olarak;  Yatılı yabancı bakıcının avantajları ve dezavantajları ile sizlere şeffaf bilgiler sunmaya çalıştık. Uzun vadeli çalışacak, oturma izinli yardımcı ve yatılı yabancı bakıcı konusundaki ihtiyacınız için en iyisi bizi arayın.

Berkay Danışmanlık İnsan Kaynakları
İnsan Kaynakları Danışmanı
Güldan Şahbaz
01.08.2018

Yazımızı Paylaşır mısınız?


error: