Eve Yabancı Eleman Alırken Alınacak Güvenlik Tedbirleri Nelerdir ?

Evinize yabancı eleman, ister ev işleri olsun, ister çocuk bakıcılığı, isterse yaşlı veya hasta bakıcılığı,  bunlardan hangisi olursa olsun, eve yabancı eleman alırken alınacak güvenlik tedbirleri nelerdir ? diye soracak olursanız, öncelik güvenlik ve referans olmalıdır.

Eve Yabancı Eleman Alırken Alınacak Güvenlik Tedbirleri Nelerdir ?

Eve Yabancı Eleman Alırken Alınacak Güvenlik Tedbirleri Nelerdir ?

*Eve alacağınız yabancı uyruklu elemanın, oturma izni ve pasaport belgesinin fotokopisi, yaşadığı evin adresi, bir yakınının telefon numarası ve adresi alınmalıdır.

*Sabıka kaydı (sicil temiz kağıdı ) talebinde bulunabilirsiniz ( Yabancı Oturma İzinli elemanların Yabancı T.C. kimlik numaraları olduğu için E-devlet sisteminden ya da adliyeden alabilirler)

*Bulaşıcı bir hastalığı olup olmadığından emin olun ( sağlık testleri yaptırabilirsiniz)

*Yatılı yabancı eleman ya da gündüzlü yabancı elemanın, ailesi ya da akrabaları burada ise, aile yaşantısının düzenli olması, işe devamsızlığıyla ilgili herhangi bir rahatsızlığının olmaması ve bu işi uzun zaman zarfında devam ettirebilmesi, çok önemlidir.

*Eve yabancı yardımcı eleman ya da Türk yardımcı eleman almadan önce, evinize kamera sistemi kurdurmanızı tavsiye edebiliriz.

*Yabancı yardımcı eleman ya da Türk yardımcı için fark etmeksizin, acil durumlarda ne yapması gerektiği konusunda detaylı konuşun, hatta görebilecekleri bir yerde en yakın hastane numarası, ambulans, itfaiye, polis gibi genel telefonların olduğu bir liste hazırlayın.

Yabancı Eleman Alırken Alınacak Güvenlik Tedbirleri Nelerdir ?

*Eve alacağınız eve yabancı uyruklu eleman, evin bir iş yeri olduğunu, çalıştığı zaman akraba ya da tanıdıklarını davet etmemesi gerektiğini, işi dışında başka bir şeyle ilgilenemeyeceğini karşılıklı oturarak kibarca anlatın.

*Eve yabancı eleman alırken, kendi aile kültürünüze uygun hal ve davranışlarda bir yardımcı bayan adayını işe almanızı tavsiye ederiz. Sizin gelenek, göreneklerinize, örf ve adetlerinize uygun yapıda olması çok önemlidir.

*Eve yabancı eleman danışmanlık şirketi ya da çevrenizden bulduğunuz yardımcı bayan adayına; mutlaka kaç sene daha bu işi yapmayı düşünüyorsunuz sorusunu sormanızı tavsiye ediyoruz. Eve yabancı eleman  almaya karar verdiğiniz zaman; ilk madde olarak “referans”  diyebiliriz. Yani referanslı yabancı elemanın kimde çalıştığı; ne iş yaptığı (işin içeriği); kaç sene çalıştığı; neden işten ayrıldığı gibi soruları, mutlaka referans verecek kişi ile görüşmeniz ve yabancı eleman hakkında bilgi almanız çok önemli bir konudur.

Berkay Danışmanlık İnsan Kaynakları olarak; eve yabancı eleman alırken alınacak güvenlik tedbirleri nelerdir ? olarak bilgiler sunmaya çalıştık. Eve yabancı eleman adaylarını mülakat esnasında dikkatli davranıp; iyi değerlendiriyoruz. Siz de; evinize referanslı yabancı eleman arıyorsanız, bizi arayabilirsiniz.

Berkay Danışmanlık İnsan Kaynakları
İnsan Kaynakları Yöneticisi
Güldan Şahbaz
01.05.2019

Yazımızı Paylaşır mısınız?


error: