Yabancı uyruklu bakıcı alırken nelere dikkat edilmeli ?

Berkay Danışmanlık İnsan Kaynakları, bakıcı şirketinde 17 yıldır uzman insan kaynakları yöneticisi olarak, aileleri bilinçlendirmek ve birçok konuda farkındalıklarını arttırmak amacıyla, yabancı uyruklu bakıcı alırken nelere dikkat edilmeli ? konusuyla ilgili olarak maddeler halinde birikimlerimi paylaşmak isterim.

Yabancı uyruklu bakıcı alırken nelere dikkat edilmeli ?

* Öncelikle ilk intiba olarak,sevecen, güler yüzlü, sabırlı, pozitif, sigara kullanmayan, çocukla zaman geçirmekten hoşlanan, çocuğunuzun uyku, yemek ve oyun gibi günlük aktivitelerine dikkat edebilecek bir yapıya sahip olması gerekir. Ayrıca yapacağı işin tanımına göre, yine yaşlı bakıcısı ise yaşlıların sorumluluğunu alıp, yaşlılarla vakit geçirmekten mutlu olan, hasta bakıcısı ise hasta bakımı ile ilgili sorumluluğu üstlenebilecek donanaım ve yeterliliğe sahip, işini severek yapan bir yabancı uyruklu bakıcı olması çok önemlidir.

*Çalışan ebeveynler,  iseniz çocuğunuz uyurken ufak ev işlerini ve yemek yapımını da üstenebilirler. Yabancı uyruklu bakıcı şirketi aracılığı ile ya da çevrenizden bulduğunuz yabancı uyruklu bakıcı,  yatılı yabancı uyruklu bakıcı adayına mutlaka kaç sene daha çocuk bakıcılığı yapmayı düşünüyorsunuz? sorusunu sorabilirsiniz ve  çalıştığı ailelerin referanslarını arayıp bakıcının referanslarını değerlendirmenizi tavsiye edebiliriz.

*Yabancı uyruklu bakıcı, oturma izninin olmasına, ev adresini tam olmasına, referans bilgilerinin doğru olup olmadığına, aile yaşantısının düzenli olup olmadığına, işe devamını etkileyecek bir rahatsızlığının olmamasına dikkat etmelisiniz.

Yabancı uyruklu bakıcı alırken nelere dikkat edilmeli ?

Yabancı uyruklu bakıcı, kendi ülkesinden kalkıp, para kazanmaya şartlanmış gelir ve burada kişilik bozulmasına uğramadıysa, daha disiplinli ve işine sadık çalışabilir. Yabancı uyruklu bakıcı, ailesini ve ülkesini, daha iyi para kazanmak amacıyla şartlanmış gelir, bu nedenle sizinle manevi bağ kuran ve uzun vadeli çalışacak yatılı yabancı yardımcı bulmanız çok önemlidir. bakıcı seçimi yaparken, bakıcının mutlu olacağı, istediği rakamla anlaşmanız çok önemlidir. Bu bakıcının uzun vadeli ve verimli çalışmasını sağlar.

Eğitimli yabancı uyruklu bakıcı; ülkesinde aldığı diploması varsa, üniversite mezunu yabancı bakıcı olması çalıştığı aile için önemli bir etken olabilir. Eğitimli bakıcı olması, sizi daha iyi anlamasını sağlar ve kapasiteli olduğunu gösterir.

*Yabancı uyruklu bakıcı da en büyük sorun aradaki kültür farkıdır. Zamanla sizin örf, adet ve isteklerinize uyum sağlayacak yapıda olup olmadığına çok dikkat etmelisiniz.

*Yabancı uyruklu bakıcı; oturma izinli olmak zorundadır ve işe başladığında aile çalışma iznini alıp SGK primlerini ödemek zorundadır. Kaçak veya oturma izinsiz yabancı yardımcı çalıştırmanın cezası çok büyüktür. Ayrıca canınızı ve malınızı emanet ettiğiniz bakıcının yasal olması sizin için en önemli unsurdur.

*Yabancı bakıcının şartı; şurtu ve temizlik anlayışı bizimkilerden farklıdır, bu durum zamanla sizi rahatsız edebilir. Yabancı yardımcı çok genç ve sorumsuz ise; çok telefonda konuşması, aşırı bakım, makyajı, giyim kuşamdaki aşırılığı sizi rahatsız edebilir. Bu nedenle, olgun, aklı başında ve iş ahlakı olan bir yabancı yardımcı olmasına çok dikkat etmelisiniz.

33 yıllık işkur’a bağlı yabancı bakıcı ajansı ve yabancı yardımcı ajansı olan; Berkay Danışmanlık İnsan Kaynakları olarak,yabancı uyruklu bakıcı alırken nelere dikkat edilmeli?  ile sizlere çok yardımcı olacak bilgiler sunmaya çalıştık. Uzun vadeli çalışacak; yabancı uyruklu yatılı yardımcı, yabancı uyruklu gündüzlü bakıcı, yabancı uyruklu ev işlerine yardımcı, yabancı uyruklu yaşlı bakıcı, yabancı uyruklu hasta bakıcı ve diğer tüm ihtiyaçlarınız için, bu işi en iyi bilen bizleri arayabilirsiniz.

Berkay Danışmanlık İnsan Kaynakları
İnsan Kaynakları Yöneticisi
Güldan Şahbaz
09.09.2020

Yazımızı Paylaşır mısınız?


error: