Yabancı Uyruklu Bakıcılar Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Evinize yabancı uyruklu bakıcı çalıştıracaksınız, ister ev işleri olsun, ister çocuk bakıcılığı, isterse yaşlı veya hasta bakıcılığı, bunlardan hangisi olursa olsun, yabancı uyruklu bakıcılar hakkında bilmeniz gerekenler şeklinde araştırma yapmalısınız. Bu yazımızı, sizin gibi işverenlere bilgi vermek amacıyla sizlere sunuyoruz.

Yabancı Uyruklu Bakıcılar Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Bilmeniz gereken en önemli ilk konu;

Yabancı uyruklu bakıcıların bir çoğunun vizesi bitmiş şekilde ve kaçak durumda burada çalışmaktadır. Bu durumdaki bakıcıyı işe almak, hem yasal anlamda suç, hemde can ve mal güvenliğiniz açısından büyük risk taşımaktadır.  Eve alacağınız yabancı uyruklu bakıcının, oturma izni ve pasaport belgesinin fotokopisini, yaşadığı evin adresini, bir yakınının telefon numarasını ve adresi almanızı önemle tavsiye ediyoruz.

Yabancı uyruklu bakıcının tecrübeli olmasının önemi;

Yabancı bakıcıya, adayına mutlaka kaç sene daha Türkiye’de kalacaksınız?  bakıcı olarak kaç sene çalıştığını? yapmak istediği işin bakıcılık mı? olduğunu sorabilirsiniz. Yeni gelen ve tecrübesiz bakıcıyı işe almanın, büyük risk olduğunu çok iyi bilmelisiniz. Yabancı uyruklu bakıcı, ilk geldiğinde, mecburen işe girer. Sevdiği ve yapmak istediği işi seçme şansı pek yoktur. Çünkü, genellikle amaç aynıdır; dil ve iş öğrenip, bir an evvel para kazanmak.

Tecrübeli yabancı uyruklu bakıcı, çalıştığı ailelerin referanslarını muhakkak vermelidir. Referansı olmayan yabancı uyruklu bakıcıya iş konusunda güvenemezsiniz. Referansını arayıp, işe alıp almama konusunda, ona göre değerlendirme yapmanızı tavsiye ederiz.

Son dönemlerde, yabancı bakıcılar sektöründe gözlediğimiz durumlar;

Bakıcı ihtiyacı yaşayan aileler, genellikle uygun ücretli olsun diye yabancı bakıcı tercih ediyor. Ayrıca, Türk bakıcıların aksine, yabancı bakıcılar, bakıcılık sorumluluğu yanı sıra, evin tüm temizlik işlerini de üstleniyor. Bu sayede, işverenler, ek bir gündelik temizlikçi bütçesinden de kurtulmuş oluyorlar. Tabii ki, bu durumda merak edilen en önemli konu, bu bakıcılardan, kaliteli hizmetler alınabiliyor mu? bu önemli…

Diğer dikkatimizi çeken konu ise;

Yeni gelen yabancı uyruklu bakıcıları çalıştırarak, yaşayacağınız sonuç, çoğunlukla kısa süreli olmasıdır. Çünkü, yeni gelen yabancı uyruklu bakıcı işe alan işveren, ücret konusunda artış yapmaz ise, yılda üç bakıcı değiştirerek hayatına devam eder. 3 – 5 ayda, iş ve dil öğrenen yabancı bakıcı, daha yüksek rakama iş bulduğu anda, bırakıp gider.

Peki, bunun işveren aileye yaşattığı sıkıntılar nelerdir? diye soracak olursanız;

Birincisi, aile bireylerinizin sık bakıcı değiştirmekten duyacağı huzursuzluk ve güvensizlik. Bu durumdan en çok çocuklar ve yaşlılar zarar görür. Çünkü, onlar çabuk bağlanıyor ve aile bireyi olarak terk edilmiş hissede biliyorlar. İkinci konu ise, sürekli yeni gelen bakıcıya iş öğretmek ve emek vermek sizi yıpratacaktır.

Yabancı uyruklu bakıcı seçimi yaparken;

Bakıcının mutlu olacağı, istediği rakamla işe almanız çok önemlidir. Bu bakıcının uzun vadeli ve verimli çalışmasını sağlar. Diğer türlü, ailesini ve ülkesini, daha iyi para kazanmak amacıyla bırakıp gelen yabancı bakıcı, istediği rakama iş bulursa bırakıp gider.

Yabancı uyruklu bakıcının, burada kimlerle yaşadığı ve bir düzeni olduğunu bilmenizde fayda vardır. Yatılı yabancı bakıcı veya gündüzlü yabancı bakıcı olması fark etmeksizin, işten çıktığında gitti yer ve kimlerle yaşadığı hakkında, bilgi sahibi olmanızı tavsiye ederiz.

Yabancı uyruklu bakıcı arıyorum diyen işverenler için, yabancı uyruklu bakıcılar hakkında bilmeniz gerekenler şeklinde yazımızı sunduk. Tüm bakıcı ihtiyaçlarınıza, doğru yönlendirme ve doğru hizmet almak için, bizi hemen arayın.

Berkay Danışmanlık İnsan Kaynakları
Güldan ŞAHBAZ
İnsan Kaynakları Yöneticisi

27.11.2019

Yazımızı Paylaşır mısınız?


error: