En iyi yardımcı ajansı olarak elemanlarımızı nasıl seçiyoruz ?

Yardımcı Ajansı elemanlarını nasıl seçer; Yardımcı seçmek ve işe yerleştirmek için, en önemli adımları 2 çatıda toplayabiliriz. Bu iki adımın birincisi, kurumsal adımlarda yapılması gereken önemli araştırmalar, ikincisi ise, zamanla insanları tanıyarak oluşabilen insan sarraflığı yeteneğiyle, hissetmek ve empati yapabilmek. Bu haftaki makalemizde, sizlere mutfağımıza davet ediyoruz. En iyi yardımcı ajansı olarak, elemanlarımızı nasıl seçiyoruz ? bu iki çatıdan bakarak, beraberce inceleyelim.

yardımcı ajansı elemanlarını nasıl seçer

Yardımcı Ajansı elemanlarını nasıl seçer, İLK ADIMIMIZ;

Kurumsal alımlarda yapılması gereken önemli araştırmalar;

 • GÜVENLİK ARAŞTIRMASINI EKSİKSİZ YAPMAK(sabıka kaydı, ikametgah bilgileri gibi)
 • BU MESLEK İÇİN REFERANS YETERLİLİĞİNDEN EMİN OLMAK VE REFERANS KONTROLLERİNİ DETAYLI YAPMAK(birebir referanslarla görüşme yaparak)
 • FİZİKSEL VE ZİHİNSEL YETERLİLİK KONUSUNDA SAĞLIKLI BİR YAPIYA SAHİP OLDUĞUNDAN EMİN OLMAK(ameliyatlı, ilaç kullanmak, bulaşıcı hastalık gibi)
 • AİLE HAYATI VE ÖZEL HAYATI KONUSUNDA, DÜZENLİ VE ÖZENLİ YAŞAMI OLDUĞUNU SORGULAMAK(kimlerle yaşıyor,aile bireylerinin işi gücü gibi)
 • BU İŞİ MESLEK OLARAK GÖRDÜĞÜNÜ VE SEVEREK  YAPTIĞINI ANLAMAK
 • KİMYA OLARAK, İSTEKLİ OLUP, UYUM İÇİNDE DAVRANDIĞINI GÖSTEREN EN BÜYÜK İPUÇLARI OLAN, UZUN VADELİ ÇALIŞTIĞI İŞVERENLERİNİ, TECRÜBE OLARAK GÖSTERİLMESİNİ SAĞLAMAK 
 • HAYATINI KAZANMAK, HEDEFLERİNE ULAŞMAK İÇİN, ÇALIŞMAYA İHTİYACI OLDUĞUNU BİLMEK
 • KENDİSİ İLE İLGİLİ OLUMLU OLUMSUZ HER TÜRLÜ KONUDA AÇIK OLUP, DAVRANIŞLARI İLE İLGİLİ PSİKOLOJİK YAPISINI ÇÖZMEK
 • YALAN SÖYLEMEYEN, ÖZ ELEŞTİRİ YAPABİLEN, YETENEKLİ OLDUĞU VEYA OLMADIĞI KONULARDA AÇIKÇA KENDİNİ İFADE EDEBİLEN BİR YAPIDA OLDUĞUNU GÖRMEK
 • İŞ BAŞVURUSUNA GELDİĞİ İLK ANDAN İTİBAREN, OTURMASI KALKMASI, KILIK KIYAFETİNİ GÖZLEMLEMEK 
 •  MÜLAKATTAKİ SABRINI ÖLÇEN TESTLERİMİZİ, HEM YAZILI HEM SÖZLÜ OLARAK GEÇEBİLMESİ
 • GÖZ TEMASI, VÜCUT DİLİ VE DÜŞÜNCE TARZI İLE İLGİLİ TESTLERİMİZDE, SAMİMİ VE DÜRÜST DAVRANMASI

İKİNCİ ADIMIMIZ;

Önemli bir not: Bu adıma geçebilmek için, bize başvuran elemanların, birinci adımdan eksiksiz geçmesi gerekiyor.

Elemanlarımızı hissetmek ve onlarla empati yapabilmek;

Uzun yıllar içerisinde, binlerce çeşit insanla tanışıp, binlerce hayat hikayesine şahit oluyoruz. Mesleğimizi yaparken, emekçi kadınlara destek olmak, onların hayatlarına önemli dokunuşlar yapmak, bizi her zaman gururlandırıp, yaptığımız işi daha da sevmemize neden oluyor. Genellikle, çocuğunu okutmak, ev sahibi olmak, hasta eşine veya aile yakınlarına bakmak, evini geçindirmek başlıca hedefleri oluyor. Çoğu zamanda, eşinden ayrılmış ve hem anne hem baba olan kadınlara iş bulmak, bize kutsal bir hizmet yapmanın şevkini veriyor.

Fakat, insanların psikolojik yorgunlukları, özel hayat sorunları, bazen bu işi sağlıklı yapmalarına engel olabiliyor. En nihayetinde, profesyonel ve kurumsal aracılık yaptığımız ev personeli hizmeti, can ve mal emniyeti olduğu için, güven ve dürüstlük her şeyden önemlidir. Nasıl ki, insanlar arasında kadının yeri, anne olmak, eş olmak, evlat olmak konusunda apayrı bir yere sahipse, buda kadınların alın teri ile yaptığı en özel mesleklerden biridir. 

Bizler, Berkay Danışmanlık insan kaynakları olarak, elemanlarımızı yoldaşlarımız olarak görüyoruz. Onların sevdiği işi yapmasını sağlıyoruz. Elemanımız bize başvurduklarında, derinlemesine konuşup, onları anlamaya çalışıyoruz. Eğer branş olarak, yaşlı bakmaktan mutlu ise, yaşlı bakıcılığı işine, çocukları seviyorsa, çocuk bakıcılığına, temizlik ve ev işleri yapmaktan mutlu oluyorsa, ev işlerine yardımcı olarak işe yerleştirme yapıyoruz.

Çünkü, her insan farklı meziyetlere ve yeteneklere sahiptir. Yapmaktan mutlu olduğu branşta çalışırsa, hem kendi için, hemde hizmet verdiği işvereni için, daha sağlıklı ve uzun vadede çalışacaktır. Elemanın duygusal yapısı ve kişiliğini iyi anlayıp, gerçekten mutlu çalışıp anlaşacağı aynı frekansta aile ile eşleştirmeye çalışıyoruz. Bunun yanı sıra, kültürel ve geleneksel anlamlarda da uyumlu olabilecekleri bir ortam olmasını sağlıyoruz. Çünkü, bu iki taraf içinde saygılı ve huzurlu bir çalışma ortamı için, bu uyum çok önemlidir.

Evet, bu haftaki, en iyi yardımcı ajansı olarak, elemanlarımızı nasıl seçiyoruz ? yazımız bu kadar. Bundan daha fazla bilgi almak, bizleri tanımak ve en iyi yardımcı ajansı ile çalışmak istiyorum diyorsanız, bizi arayın.

Berkay Danışmanlık İnsan Kaynakları
Güldan Şahbaz
İnsan Kaynakları Yöneticisi
20.05.2020

Yazımızı Paylaşır mısınız?


error: