Yardımcı bayan ile evdeki iletişim nasıl olmalı ?

İlk tavsiyemiz, aklınızdakileri biriktirmeden aktararak iletişime açık olmanızdır. Beğenmediğiniz veya hatalı bir bulduğunuz noktaları, biriktirmeden, hemen o anda çözüme kavuşturmaya çalışmalısınız. İletişim, hayatın her alanında olduğu gibi, yardımcı bayanlar konusunda da çok önemlidir. Karşılıklı dürüst bir ilişki olayın temelidir. Nasıl ki, sizi dinlemesini ve anlattıklarınızı uygulamasını bekliyorsanız, siz de onun, size, rahatça soru sorabilmesi rahatlığını vermelisiniz. Buda sizin, yardımcı ile iletişime açık olmanızı gerektiren bir durumdur. Bu haftaki makalemiz, ev işlerine yardımcı bayan ile evdeki iletişim nasıl olmalı? konusundaki tavsiyelerimizi içeriyor.

yardımcı bayan ile evdeki iletişim

En başta yapılması gerekenler;

Ev işlerine yardımcı personelinizi işe almadan evvel, neler sormanız gerekli, ne gibi araştırmalar yapmanız gerekli ve referanslı yardımcı olması konusundaki tavsiyelerimizi, önceki makalelerimizde, sizlerle paylaştık. Nihayetinde, hepsinde referansın önemine parmak bastık. Ev işlerine yardımcı bayan, referanslı olsa dahi, yeni bir ev, onun için yeni bir sayfadır. Her evde, farklı yaşam tarzı ve farklı kültürdeki ailelerde çalıştıkları için, size bir alışma süreçleri olması kaçınılmazdır. Bu alışma süreci, bir adaptasyon ve düzeni oturma çabası olacağı için, her detayı en baştan, istediğiniz şekilde anlatmalı ve ilk bir haftayı beraber geçirmelisiniz. Tutumunuzu, kurallarınızı ve beklentilerinizin altını çizerek net anlatmalısınız.

Gerçek ihtiyaçlara göre, doğru hizmeti almak;

Yaşam koşullarınıza göre, çalışan aile veya yoğun hayatı olan aileler olabilirsiniz. Seyahatleriniz olabilir, iş temponuz, mesai saatleriniz ve sosyal hayatınız yoğun olabilir. Yardımcınıza emanet edeceğiniz, çocuğunuz, yaşlınız veya hastanız olabilir. Yardımcı bayan ev ile ilgili tüm işlerin sorumluluğu yanında, alacağı diğer sorumlulukları da önceden bilmelidir. Evinizdeki değişiklikleri, yeni katılacak aile üyelerini, taşınmanızı, iş değişikliğinizi gibi mevzuları açıkça yardımcınızla önceden konuşun.Yardımcı için, değişen iş yükü, yol mesafesi, ev büyüklüğü gibi durumlar önemlidir.

Kontrol, sorumluluk ve mesafe;

Yardımcınıza verdiğiniz sorumlulukların kontrolünü ve yönetimini, tamamen bırakmamak gerekir. Bu durum, zamanla sizin beklentilerinizin dışına çıkıp, kendi bildiği gibi hareket etmesine yol açarak, uyumlu bir işbirliğini kaybetmenize yol açabilir. Attığı her yeni adımda, size önceden danışması gerektiğini bilmelidir. Ayrıca, yardımcınız, ister yatılı yardımcı olsun, ister gündüzlü yardımcı, mesafeyi korumak çok önemlidir. Yıllardır, işverenlerimizden edindiğim tecrübelerimize dayanarak, özelinizi paylaştığınız bir ilişki kurarsanız, zamanla bu, iki taraf içinde suistimale açık bir kapı haline gelebilir. Arada mesafe ve saygının oluşması, iş ilişkisini koruma ve hizmetin devamı için çok önemlidir.

Ev işlerine yardımcı çalıştırmanın ve iyi bir hizmet almanın altın kuralı;

Doğru bir iletişim kurmak ve bunun devamlılığını sağlamaktır. Evdeki yardımcımdan iyi bir hizmet almak istiyorum diyorsanız, ev personeli çalıştırmayı da bilmeniz gerekiyor. İletişim, doğru bir iletişim ise, dürüst, samimi ve çift taraflı ise, uzun yıllar, huzurlu bir yardımcı hizmeti almanızı sağlar. Bu haftaki, ev işlerine yardımcı bayan ile evdeki iletişim nasıl olmalı? yazımız bu kadar. Umarız sizlere, aydınlatıcı bilgiler aktarabilmişizdir. Ev işlerine yardımcı bayan arıyorum diyorsanız, 28 yıllık tecrübelerimizden faydalanmanız için, bizi arayın.

Berkay Danışmanlık
İnsan Kaynakları Yöneticisi
Güldan Şahbaz
10.06.2020

Yazımızı Paylaşır mısınız?


error: