Yardımcı İşe Alırken Yapılması Gerekenler

Yardımcı işe almadan atılacak ilk adım, en başından, yardımcının yatılı yardımcı mı? gündüzlü yardımcı mı? olacak kararını vermelisiniz. Bu kararı verirken, göz önünde bulunduracağınız en önemli konu, yatılı yardımcı için ayrı oda olmasının şart olduğudur. Yatılı yardımcı, salonda, oturma odasında kalamaz, veya başka bir bireyle oda paylaşma konusunda sorunlar yaşarsınız. Gündüzlü yardımcılar da ise, en baştan mesaileri net konuşmanız çok önemlidir. Yardımcı işe alırken yapılması gerekenler yazımızda, izlenmesi gereken detayları ve en başından alınacak doğru kararları, sizlerle paylaşmak istiyoruz.

Yardımcı işe alırken yapılması gerekenler

Yapılması gereken aşamalar şunlardır;

 

  • Kendi kriterlerinize uygun olduğunu düşündüğünüz yardımcının, branşı ne olursa olsun(sadece temizlik işlerine yardımcı, bebek bakımına anne yardımcısı, çocuk bakımına anne yardımcısı, yaşlıya yardımcı, hastaya yardımcı gibi) evinize alacağınız kişinin referanslarıyla görüşmek olmalıdır.
  • Yardımcı referansından, yardımcının kişisel özellikleri konusunda emin olmalısınız.
  • Yardımcıyı ister kendi çevrenizden bulun, ister yardımcı danışmanlık şirketinden, güncel olarak, ikametgah belgesi ve sabıka temiz kağıdını isteyin. Yabancı uyruklu yardımcı ile çalışmak istiyorsanız, oturma izinli yardımcı olmalıdır.
  • Yardımcı için eve kamera sistemi yaptırdıysanız veya yaptırmayı düşünüyorsanız, bu durumu en başından yardımcı ile açıkça paylaşın.
  • Yardımcıya, daha kaç yıl bu işlerde çalışmak istediğini sorup, işe ihtiyaç durumunu öğrenin.

 

Diğer önemli adımlara gelirsek;

 

  • Yardımcıyı işe başlatmadan evvel, yardımcı için bulaşıcı hastalıklar testlerini yaptırarak, sağlık konusundan emin olmalısınız. Ayrıca, daha önce geçirdiği bir ameliyat veya rahatsızlık var mı?, kalıtsal bir sağlık sorunu var mı? muhakkak öğrenin.
  • Yardımcı ile anlaşma sürecinde(yatılı yardımcı ise), izin günlerini, seyahatlerinizi, ayrı odası olup olmayacağını, evcil hayvanınızın olup olmadığını, misafir yoğunluğunuzu, uzun süreli yazlığa gitme durumunuzu konuşup, anlaşmalısınız.
  • Gündüzlü yardımcı ise, gidiş geliş mesafesi ile ilgili, ulaşım ve çalışma saatleri konusunda, iki tarafında aklında soru işareti kesinlikle kalmaması gerekiyor.
  • Eğer, yardımcı danışmanlık firması ile bu süreci yürütüyorsanız, (işkur güvenceli yardımcı danışmanlığı olması şart) yardımcı şirketinin sözleşmesini iyi incelemeli ve yardımcı şirketinin, herhangi bir yardımcı değişikliği söz konusu olduğunda, hizmetin devamından emin olmalısınız.
  • Uyumlu bir şekilde çalışacağınız, mesafe ve saygıdan anlayan, aile yaşantınız konusunda, kültür, örf ve adetleriniz de, size yakın bir karakter olması, çok önemlidir.

 

 

Yardımcı İşe Alırken Yapılması Gerekenler

 

Berkay Danışmanlık İnsan Kaynakları, 33 yıllık bir yardımcı danışmanlık şirketidir. Bizimle çalıştığınızda, yardımcı işe alırken yapılması gerekenler ve sonrasında, bir takım halinde hareket ediyoruz. İşveren ve yardımcı personelin, karşılıklı dürüst ve sahiplenici olması, güvenden sonraki en önemli izlenecek yoldur. Evime gündüzlü yardımcı arıyorum diyorsanız, bizi arayın.

 

Berkay Danışmanlık İnsan Kaynakları

 İnsan Kaynakları Yöneticisi

GÜLDAN ŞAHBAZ -22.11.2021

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Yazımızı Paylaşır mısınız?


error: