Bakıcı firması neden yardımcıdan komisyon almamalı ?

Yardımcı Komisyonu; 27 Yıllık, Profesyonel bakıcı firması, Berkay Danışmanlık İnsan Kaynakları olarak, bakıcı firması neden yardımcıdan komisyon almalıdır ? Nedenlerini özel istihdam büroları İşkur mevzuatları nı ve etik sebeplerini belirterek bilgilendirmek isteriz.

yardımcı komisyonu

Bakıcı firmasının yardımcıdan komisyon almamasının yasal nedenleri;

Türkiye İş Kurumundan:

ÖZEL İSTİHDAM BÜROLARI YÖNETMELİĞİ

ALTINCI BÖLÜM; Menfaat Temini

Özel istihdam büroları , iş arayanlardan ve geçici iş ilişkisi ile çalıştırılacak işçilerden aracılık faaliyeti kapsamında ve aracılık faaliyetine yönelik olarak düzenleyecekleri eğitimlerden menfaat temin edemez ve hizmet bedeli alamaz. Bu kapsamda sunulacak eğitimlerin ücretleri sadece işverenden alınır. Ancak, 8/2/2007 tarihli ve 5580 sayılı Özel Öğretim Kurumları Kanunu kapsamında da faaliyet gösteren özel istihdam büroları, aracılık faaliyeti dışında sunacakları eğitimlerden ücret alabilir.

(2) Özel istihdam büroları aracılık faaliyetleri kapsamında sadece; profesyonel sporcu, teknik direktör, antrenör, manken, fotomodel ve sanatçı meslek gruplarında yer alanlar ile genel müdür veya bu göreve eş ya da daha üst düzey yönetici pozisyonlarında işe yerleştirilecek kişilerden ücret alabilir.

Berkay danışmanlık insan kaynaklarına göre, bakıcı firmasının yardımcıdan komisyon almamasının etik sebepleri nedenlerdir;

Günümüz ekonomik şartlarında, biz kadınlar olarak, taşı sıksa suyunu çıkaracak güce sahibiz. Meslek sahibi olmak için kimimiz gerekli eğitimleri alamadık, kimimiz ise eğitim alsakta, kimsenin torpilini elde etme şansı bulamadık. Fakat kadınlar için hayat ve yaşam koşullarına dayanma gücü, evrenin bile evrimleştiremediği bir güçtür.

Ne olursa olsun, bileğimizin gücü ve alnımızı teri ile evimizin geçimi, ailemizin ekmeği ve en değerli varlıklarımız olan çocuklarımızın geleceği için, ev personeli olarak çalışan kadınlarımızın iş bulmalarına aracılık ve destek oluyoruz.

İşveren ailelerin ev işlerine yardımcı arayışları, çalışma hayatları nedeniyle bebeklerine bebek bakıcısı , çocuklarına çocuk bakıcısı , yaşam standartları için yatılı yardımcı bayan veya gündüzlü yardımcı bayan , bakıma ihtiyaç duyan yaşlıları için yaşlı bakıcısı , hastaları için hasta bakıcısı gibi gereksinimleri için, ev personeli ihtiyaçlarına profesyonel bakıcılık hizmeti ve ev hizmetleri personel hizmeti veriyoruz.

Yardımcı Komisyonu,

Bu durumda aracılık hizmeti için İşkur’a bağlı danışmanlık şirketi olarak, işe ihtiyaç duyan kadınlardan herhangi bir hizmet karşılığı almak, kesinlikle doğru değildir. Bu hiçbir iş ahlakına ve vicdanına sığmaz. Bizler; resmi danışmanlık şirketleri aracılığı ile hizmet almak isteyen tüm işveren aileler; zaman bulamadıkları araştırma, güvenlik ve tecrübe gibi hizmetleri, onların adına titizlikle yaptığımızın bilincinde, bir bedel karşılığında gönüllü olarak hizmet almaktadırlar.

İşveren aileler; istedikleri hizmeti ve güveni layıkıyla aldıkları takdirde bu hizmet bedelini ödemeye hazırdırlar. Fakat sektörün yan sanayisi olarak, özel istihdam büroları izin belgesi almadan, kaçak danışmanlık şirketleri , piyasada usulsüz ve haksız bir şekilde, iş arayanlardan komisyon almayı adeta normalleştirmeye çalışmaktadırlar. Bu durumu yetkili mercilere bildirmek hem vatandaşlık görevi hem de hepimizin cebinden çalınan vergi kaçakçılığı yapan yasa dışı danışmanlık şirketleri nin önünü kesme görevidir.

Yardımcı Komisyonu; Hiç bir bakıcı firması neden yardımcıdan komisyon almamlıdır ? 33 yıllık özel istihdam bürosu , İşkur’a bağlı danışmanlık şirketi , Berkay Danışmanlık İnsan Kaynakları , 17 yıllık insan kaynakları uzmanı olarak, dilimin döndüğünce sizlere açıklamaya çalıştım. Kanun ve mevzuatlara uygun, güvenilir yardımcı bayan , tecrübeli yardımcı bayan ihtiyaçlarınız için en iyi yardımcı bayan ajansı olarak bizi arayın.

Berkay Danışmanlık İnsan Kaynakları
İnsan Kaynakları Danışmanı
Güldan Şahbaz
31.08.2018

Yazımızı Paylaşır mısınız?


error: