Yasa Dışı Bakıcı Firmaları

27 Yıllık danışmanlık şirketi, Berkay danışmanlık insan kaynakları olarak, işkur’un tüm mevzuat ve kanunlara uygun şekilde, bakıcı hizmeti, ev personeli hizmeti, işyeri personeli hizmeti gibi, insanların eleman ihtiyacı adı altında tüm ihtiyaçlarına cevaben çalışmaktayız ve yasa dışı bakıcı firmaları aksine, işe ihtiyacı olan iş gücünü veya elemana ihtiyacı olan işvereni, mağdur etmeden hizmet vermekteyiz.

Yasa Dışı Bakıcı FirmalarıYasa Dışı Bakıcı Firması Ne Demek ?

İşe ihtiyacı olan insanlara iş bulmaya aracılık etmek için, devletin çıkardığı bazı yasalara uymak ve İşkur’un bu konudaki tüm şartlarına uygun özel istihdam bürosu olmak şarttır. Özel istihdam bürosu olmaksızın ve özel istihdam izin belgesiz bir şekilde, insanları kandırarak bu işi yapan şirketlere yasa dışı bakıcı firması denir.

Yasa Dışı Bakıcı Firmaları Nasıl Anlaşılır?

**Genelde telefonla iş yaparlar, bir ofisleri olduğu ender görülür.

**Diyelim ki, ofisi de var, ofisindeki özel istihdam izin belgesi ve resmi bir şirket olduğuna dair vergi levhasını görmek isteyin.

**Eğer vergi levhası veya özel istihdam bürosu izin belgesi yoksa, size verdiği bütün taahhütlerin hiçbirinin anlamı ve geçerliliği yoktur demektir.

**Ayrıca, özel istihdam bürosu işkur mevzuatlarına göre, iş bulmaya aracılık yapılan elemanlardan hiçbir ad altında kazanç, komisyon veya herhangi bir menfaat alınamaz. İş arayan bir eleman olarak, eğer danışmanlık şirketi sizden, bir ücret veya komisyon talep ediyorsa yasa dışı bakıcı firması demektir.

**İşveren olarak, işe aldığınız eleman için; danışmanlık şirketine komisyon ödersiniz ve bunun karşılığında, işe aldığınız elemandan memnun olmadığınız takdirde veya eleman işten çıktığında, yeni eleman bulma taahhüdü istersiniz. Söz konusu yasa dışı bakıcı firmaları; sizin yeni eleman talebi ihtiyacınız olduğunda, arada yasal bağlayıcılık olmadığından; hiçbir sözünün arkasında durmaz.

Yasa Dışı Bakıcı Firmaları

**En önemlisi, çocuk bakıcısı; ev işlerine yardımcı bayan, temizlikçi kadın, işyerine temizlikçi, işyerine aşçı, özel makam şoförü, yaşlı bakıcısı, hasta bakıcısı gibi, canınızı ve malınızı emanet ettiğiniz bu elemanların güvenilirliği, en az çalıştığınız danışmanlık şirketinin güvenilirliği kadar önemlidir.

**İşe aldığınız personelle yaşayacağınız herhangi maddi; manevi sorunlarda, yasadışı şirketlerinin yapacağı hiçbirşey yoktur, çünkü kanunen eleman yerleştirme veya aracılık etme izni bulunmamaktadır.

Berkay Danışmanlık İnsan Kaynakları olarak; tespitlerimize göre, ülkemizde birçok yasa dışı bakıcı firmaları bulunmaktadır. Bu durumla ilgili olarak yetkili gördüğümüz tüm mercilere başvuru yapmış bulunmaktayız. Tüm işe ihtiyacı olan ve haksızlığa uğrayarak komisyon ücreti istenmiş elemanlarında İşkur’a başvurarak; bu yasa dışı bakıcı firmaları konusunda harekete geçmelerini rica ediyoruz.

Özel istihdam bürosu izin belgeli danışmanlık şirketi olarak; yasalara uygun bir şekilde iş arayanları ve evine bakıcı hizmeti, yardımcı hizmeti almak isteyen tüm ihtiyaç sahiplerinin iletişime geçmesini bekliyoruz.

Berkay Danışmanlık İnsan Kaynakları
İnsan Kaynakları Danışmanı
Güldan Şahbaz
14.09.2018

Yazımızı Paylaşır mısınız?


error: