Yasadışı Danışmanlık Şirketleri

27 Yıllık danışmanlık şirketi, Berkay danışmanlık insan kaynakları olarak, işkur’un tüm mevzuat ve kanunlara uygun şekilde, bakıcı hizmeti, ev personeli hizmeti, işyeri personeli hizmeti gibi, insanların eleman ihtiyacı adı altında tüm ihtiyaçlarına cevaben çalışmaktayız ve yasadışı danışmanlık şirketleri aksine, işe ihtiyacı olan iş gücünü veya elemana ihtiyacı olan işvereni, mağdur etmeden hizmet vermekteyiz.

Yasadışı Danışmanlık ŞirketleriYasadışı Danışmanlık Şirketi Ne Demek ?

İşe ihtiyacı olan insanlara iş bulmaya aracılık etmek için, devletin çıkardığı bazı yasalara uymak ve İşkur’un bu konudaki tüm şartlarına uygun özel istihdam bürosu olmak şarttır. Özel istihdam bürosu olmaksızın ve özel istihdam izin belgesiz bir şekilde, insanları kandırarak bu işi yapan şirketlere yasadışı danışmanlık şirketi denir.

Yasadışı Danışmanlık Şirketleri Nasıl Anlaşılır?

**Genelde telefonla iş yaparlar, bir ofisleri olduğu ender görülür.

**Diyelim ki, ofisi de var, ofisindeki özel istihdam izin belgesi ve resmi bir şirket olduğuna dair vergi levhasını görmek isteyin.

**Eğer vergi levhası veya özel istihdam bürosu izin belgesi yoksa, size verdiği bütün taahhütlerin hiçbirinin anlamı ve geçerliliği yoktur demektir.

**Ayrıca,özel istihdam bürosu işkur mevzuatlarına göre, iş bulmaya aracılık yapılan elemanlardan hiçbir ad altında kazanç, komisyon veya herhangi bir menfaat alınamaz. İş arayan bir eleman olarak, eğer danışmanlık şirketi sizden, bir ücret veya komisyon talep ediyorsa yasadışı danışmanlık şirketi demektir.

**İşveren olarak, işe aldığınız eleman için; danışmanlık şirketine komisyon ödersiniz ve bunun karşılığında, işe aldığınız elemandan memnun olmadığınız takdirde veya eleman işten çıktığında, yeni eleman bulma taahhüdü istersiniz. Söz konusu yasadışı danışmanlık şirketleri; sizin yeni eleman talebi ihtiyacınız olduğunda, arada yasal bağlayıcılık olmadığından; hiçbir sözünün arkasında durmaz.

Yasadışı Danışmanlık Şirketleri

**En önemlisi, çocuk bakıcısı; ev işlerine yardımcı bayan, temizlikçi kadın, işyerine temizlikçi, işyerine aşçı, özel makam şoförü, yaşlı bakıcısı, hasta bakıcısı gibi, canınızı ve malınızı emanet ettiğiniz bu elemanların güvenilirliği, en az çalıştığınız danışmanlık şirketinin güvenilirliği kadar önemlidir.

**İşe aldığınız personelle yaşayacağınız herhangi maddi; manevi sorunlarda, yasadışı şirketlerinin yapacağı hiçbirşey yoktur, çünkü kanunen eleman yerleştirme veya aracılık etme izni bulunmamaktadır.

Berkay Danışmanlık İnsan Kaynakları olarak; tespitlerimize göre, ülkemizde birçok yasa dışı danışmanlık şirketleri bulunmaktadır. Bu durumla ilgili olarak yetkili gördüğümüz tüm mercilere başvuru yapmış bulunmaktayız. Tüm işe ihtiyacı olan ve haksızlığa uğrayarak komisyon ücreti istenmiş elemanlarında İşkur’a başvurarak; bu yasadışı danışmanlık şirketleri konusunda harekete geçmelerini rica ediyoruz.

Özel istihdam bürosu izin belgeli danışmanlık şirketi olarak; yasalara uygun bir şekilde iş arayanları ve evine bakıcı hizmeti, yardımcı hizmeti almak isteyen tüm ihtiyaç sahiplerinin iletişime geçmesini bekliyoruz.

Berkay Danışmanlık İnsan Kaynakları
İnsan Kaynakları Danışmanı
Güldan Şahbaz
12.09.2018

Yazımızı Paylaşır mısınız?


error: