Yaşlı bakıcı hizmeti nedir?

Yaşlı yakınlarımızın, günlük bütün gereksinimlerini karşılayan, düzenli, özenli yaşamlarına katkıda bulunan ve can güvenliklerini emanet ettiğimiz kişilere, evde bakım hizmetini karşılayan yaşlı bakıcısı elemanlar deriz. Bu haftaki yazımızda, yaşlı bakıcı hizmeti nedir? sorunuza, detaylı bir şekilde açıklık getireceğiz.

Yaşlı bakıcı hizmeti nedir?Yaşlı bakım hizmetinde çalışanlar, evde ne işler yapar?

 

Bir evin çekip çevrilmesi ile ilgili herşeyi yapar. Çamaşır, ütü, silme, süpürme, yemek yapmak, gerekirse alışveriş yapmak gibi…

Yaşlı bireyin yorulmamasını sağlar. Düzenli bir şekilde, yemeğin hazırlanması, İlaç kullanıyorsa takibinin yapılması, beraber yürüyüş yapmak, gerekirse banyo yapılması, saçının boyanması, giyinip soyunması ve tırnak kesimi gibi kişisel temizlik alanlarına da, destek verir. Bu gibi kişisel destekler, yaşlımızın erkek veya kadın olmasına göre değişebilir ve daha da detaylanabilir.

 

Yatılı yaşlı bakıcısı neden önemlidir?

 

 Belli bir yaştan sonra, yaşlılar gece yalnız kalmamalıdır. Yaşlılarda, denge kaybı, görme bozuklukları, hafıza problemleri, unutkanlık, erteleme ve benzeri durumlar yaşanabilir. Genellikle, yaşlılığa bağlı romatizmal hastalıklar, kalp damar hastalıkları, şeker, tansiyon gibi kronik rahatsızlıklar, yaşlıların günlük ihtiyaçlarının normal seyrinde karşılanmasını gerektiren önemli rahatsızlıklardır. Düzenli yemeklerini yemeleri ve saatinde ilaçlarını almaları çok önemlidir. Ayrıca, gece başlarına gelebilecek herhangi bir kaza, fenalaşma veya düşme gibi durumlarda yatılı yaşlı bakıcısı olması hayat memat meselesidir. Doktor tarafından takip edilen, alzheimer hastalığı, parkinson hastalığı, demans hastalığı, koah hastalığı, kalp yetmezliği ve benzeri teşhislerde, hastanının yalnız yaşaması çok risklidir. Karı koca yaşlılarda, yaşlıların birinin hasta olması diğer eşi fazlasıyla yoracak ve zamanla yıpranmasına sebep olacaktır. Bu nedenle, yaşlı gece yalnız değilse, eşi veya başka bir aile bireyi varsa gündüzlü yaşlıya bakıcı hizmeti alabilirler. Gündüzlü bakıcı, gün içinde ev işlerine bakıcı olarak, birçok konuda hayatlarını kolaylaştıracaktır.

 

Yaşlı ile bakıcı arasındaki ilişki nasıl olmalıdır?

 

-Karşılıklı güvene dayalı, saygılı ve uyumlu bir diyalog içinde çalışmak için, referanslı bakıcı olmalıdır.

-Görevlerini söylemeden yapıp, işinin takibini yapacak, tecrübeli yaşlı bakıcı olmalıdır.

-İşine zamanında gidip gelecek, asla yalan söylemeyecek, dikkatli ve özenli çalışacak, güvenilir yaşlı bakıcı olmalıdır.

-Yaşlının isteklerine ve düzenine uyum sağlayabilecek, uzun vadeli çalışabilecek profesyonel yaşlı bakıcı olmalıdır.

-İşini yaparken temiz, şartlı şurtlu yapacak çalışkan bir bakıcı olmalıdır.

-Anlayışlı, işini aksatmadan yapan, sorumluluklarının bilincinde bir bakıcı bayan olmalıdır.

 

Yaşlı bakıcı hizmeti nedir?

Yaşlı Bakıcısı Hizmeti;

Yaşlılarımız, zamanla hassas, kırılgan ve alıngan bir yapıya bürünürler. Etraftan ilgiyi, sevgiyi daha çok ararlar ve yalnızlaşmak istemezler. Özellikle 65 yaş üstü yaşlılarımızın, yaşlı için evde bakıcı hizmetleri alması çok önemli bir ihtiyaçtır. Can güvenliği ve hayat arkadaşı niteliğinde destek alıp, günlük ihtiyaçları konusunda sağ kol olacak eve yaşlı bakıcı hizmeti almalıdır. Evde yaşlı bakımı hizmetini herkes yapamaz. Yaşlıları seven, empati kurabilen, merhametli ve vicdan sahibi insanlar yaşlıya bakıcı olarak çalışabilirler. Bu hafta, yaşlı için evde bakıcı hizmetleri arayan ihtiyaç sahiplerine önemli bilgiler sunduk. Yaşlı bakıcısı arıyorum diyorsanız, bizi arayın.

 

Berkay Danışmanlık İnsan Kaynakları

İnsan Kaynakları Yöneticisi

Güldan Şahbaz-20.06.2022

 

 

 

 

 

 

 

Yazımızı Paylaşır mısınız?


error: