Yaşlı Bakıcısı Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli ?

1991 yılından bu yana yaşlı bakımı hizmeti veren kurumumuz Berkay Danışmanlık İnsan Kaynakları olarak yaşlı yakınlarının yaşlı bakıcısı seçerken nelere dikkat edilmeli soru ve araştırmalarına yardımcı olmak istiyoruz.

Yaşlı bakıcısı arıyorum diyerek girdiğiniz bu yolda ışık tutmak için bunları tek tek paylaşmak görevimizdir. Yaşlı bakıcısı seçerken anne ve babalar, yaşlılar kutsaldır inancıyla yaşlı bakımı hizmeti anlayışımızı olmuştur.

Yaşlı Bakıcısı Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli ?

*Yaşlı insanlara hizmet etmeyi seven ve onlarla birlikte olmaktan mutlu olan bir yaşlı bakıcısı olmalıdır.

*Sorumluluğunu alacağı yaşlı ya da yaşlıların varsa Alzheimer hastalığı, Parkinson hastalığı, Demans hastalığı, şeker hastalığı, tansiyon hastalığı, unutkanlık, kalp hastalığı gibi ve bunlara benzer tecrübeli yaşlı bakıcısı olmalıdır.

*Yaşlı bakıcı yaşlının günlük ihtiyaçlarına fiziksel anlamda yeterli, ev işlerine yardımcı olacak donanıma sahip olmalıdır.

*Evde yaşlı bakımı hizmeti alacağınız bakıcı, daha önce beklentilerinize yakın hizmetleri vermiş referanslı yaşlı bakıcısı olmalıdır.

*Yaşlı bakımına yardımcı olmayı hayatına meslek olarak oturtmuş, yaşlının kimyasına uyum sağlayacak, yaşlının düzenini sahiplenecek, gözünüz arkada kalmadan emanet edeceğiniz bir yaşlı bakıcısı bayan olmalıdır.

*Yaşlıya şefkatli bir şekilde bakacak,ilaç takibini yapabilecek, olağan dışı durumlarda ne yapacağını bilen sorumluluk sahibi bir bakıcı olmalıdır.

*Sevecen, sabırlı, güler yüzlü, pozitif enerjisiyle yaşlıya moral ve motivasyon verebilecek, işine özen gösteren, dikkatli bir yaşlı bakıcısı elemanı olmalıdır.

*Sorumluluk sahibi, referansları olan, yaşlı yakınları ve yaşlının doktoru ile ortak edebilecek direktifleri doğru algılayıp; doğru uygulayabilen kaliteli yaşlı bakımı hizmeti verebilecek kapasiteye sahip bir yardımcı olmalıdır.

*Yaşlı bakıcısı sigara kullanmayan, esnek izin günlerine uygun, yaşlıyla gerektiğinde seyahat edebilecek, ruhsal ve fiziksel rahatsızlığı olmayan bir profesyonel yaşlı bakıcısı olmalıdır.

*Yaşlı yakını olarak işe alım esnasında kimlik kontrollerinden geçmiş sabıka ve ikametgahı belgeleriyle incelenmiş, güvenilir yaşlı bakıcısı olmalıdır.

*Evde yaşlı bakımı hizmeti alırken yabancı uyruklu bir çalışan arıyorsanız, kesinlikle oturma izinli yabancı yaşlı bakıcısı olmalıdır.

*Yaşlının durum ve ihtiyacına göre uzun vadede iyi bir öngörüyle hareket edip; yatılı yaşlı bakıcısı, gündüzlü yaşlı bakıcısı, yabancı yatılı yaşlı bakıcısı, yatılı yardımcı bakıcı mı olmasına iyi düşünüp karar vererek bu yola girmelisiniz.

Yaşlı Bakıcısı Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?

*Yaşlı bakımı hizmeti arayan yaşlı yakınları yaşlının fiziki durumuna; hastalığının seyri ve ilerleyişine göre yaşlı bakıcısında şu tecrübelerin olup olmadığına dikkat etmelidir.

A) Yatalak hasta bakıcısı olarak çalışmış mı ?

B) Yaşlının hastalığına göre Alzheimer hastası yaşlı bakımı, Demans hastası yaşlı bakımı, Parkinson hastası yaşlı bakımı gibi hastalara bakmış mı ?

C) İhtiyacınıza göre yatılı bakıcı, gündüzlü bakıcı tecrübeleri var mı ?

D) Yaşlının hastalığının geleceğine göre uygun bir yaşlı bakıcı hizmeti verebilir mi ?

33 yıllık bilgi, birikim,tecrübeli portföye sahip olan Berkay Danışmanlık olarak yaşlı bakıcısı seçerken nelere dikkat edilmeli sorularınıza yardımcı olduğumuz inancıyla, yaşlı bakım hizmetlerimiz için iletişime geçmenizi bekliyoruz.

Yazımızı Paylaşır mısınız?


error: