En iyi yaşlı ve hasta bakıcıların özellikleri

Hastalar ve hasta yakınları, yaşlı bakıcı ve hasta bakıcı gereksinimi yaşadıkları anda, akıllarında türlü çeşit endişeler dolup taşar. Bizler yaşlı ve hasta bakıcısı danışmanlık firması olarak, bütün bu endişeleri anlıyor ve onlarla empati yapabiliyoruz. Sektörde 28 yıllık deneyim, tecrübe sahibi olmak en büyük avantajımızdır. Bu hafta, sizlere çok faydalı olacağını düşündüğümüz, en iyi yaşlı ve hasta bakıcıların özellikleri konulu yazımızı paylaşmak istiyoruz.

  • Yaşlı veya hastanızın yalnız yaşaması, onu zamanla içine kapanık ve hayata küsmüş bir psikolojiye sokacaktır. Zaten sevdiklerine yük olmamak düşüncesi ve kendi kendine yetememek, yaşlının moral ve motivasyonunu oldukça düşüren faktörlerdir.
  • Özellikle yaşlı ve hasta karı koca yaşayanlar ise, her ikiside birbirine bakmak için, kendilerini fiziksel olarak zorlama yoluna giderek, zaten yorgun bedenlerine daha da yüklenir durumda yaşarlar. Birbirlerine belli etmeden, daha yardıma muhtaç olan eşine bakabilmek için, kendi sağlığını bir kenara bırakmak zorunda olduklarının farkına bile varmazlar. Çünkü, eşler birbirlerini kendileri hayattayken, bir başkasına emanet etmek istemezler.

En iyi yaşlı ve hasta bakıcıların özellikleri

Yaşlı ve Hata Bakıcıların Özellikleri; Yaşlı ve hasta bakıcılığını meslek olarak görürler;

Bu mesleği yıllara dayanan tecrübesi ile çalışan, yaşlı ve hasta bakıcısı, tıpkı bir bebeğe yürümeyi öğretir gibi, dikkatli hareket ederek, nerede ne yapacağını bilir. Yaşlı yavaş ve emin adımlarla, yaşlı yardımcısı ile çalışmanın, aslında hayatlarını ne kadar kolaylaştırdığını yaşayarak alıştırmaya başlar.

Uyumlu ve pozitif bir enerji ile yaşlının bakımını üstlenir. Yaşlının alışkanlıklarına saygı duyar ve yumuşak adımlarla yaşlının ihtiyaçlarını karşılar.

Yatılı yaşlı ve hasta bakıcısı olarak çalışabilirler;

Yaşlı gece gündüz, yanında bir can yoldaşı ile yaşar ve olağan dışı her durumda, en doğru şekilde müdahale edilir. Özellikle tedavisi olan yaşlılarda, sağlıklı beslenme, ilaçları vaktinde alma ve hijyenik bir ortamda yaşama gibi avantajları, haftanın 6 günü, 24 saat yaşama imkanı bulur.

Evine alışveriş yapılması gerekiyorsa, yatılı yaşlı ve hasta bakıcısı tarafından yapılır. Yatılı yaşlı ve hasta bakıcı, yaşlının ilacı bittiyse alır ve gerekiyorsa doktor kontrolüne götürür. Her türlü olumlu olumsuz gelişmeyi, yaşlının yakınlarına bildirir. Yaşlıya arkadaşlık eder, sohbet eder, beraber gezintiler yaparak, yaşlının adeta hayat arkadaşı olur.

Profesyonelce çalışan yaşlı ve hasta bakıcılar olurlar;

Tecrübeli yaşlı ve hasta bakıcı olması nedeniyle, hastanın hijyenik ve sağlıklı bakım sürecini en doğru şekilde yönetir. Hastanın kullanması gereken ilaçları, yapılması gereken sağlık kontrollerini ve doktorun koyduğu kuralları aynen uygular. Profesyonel yaşlı ve hasta bakıcı, işini severek yaptığı için, hasta için çok önemli olan moral ve motivasyonu sağlar. Duruma göre, nerede ne yapılmasını gerektiğinin farkındalığında hastasını sahiplenir.

Ameliyat sonrası hastanın bakımı için, gerekli dikkati ve özeni gösterir. Hastalığın tekrar kötü durumda nüksetmemesi için, doğru tekniklerde hareket eder. Felçli ve yatağa bağımlı hastanın bakımında, hastanın enfeksiyon kapmaması veya yara oluşmaması için, yatak pozisyonu, kıyafet değişimi, yatak çarşaf değişimi, banyosu, traşı gibi tüm bakımı, en sağlıklı şekilde yerine getirir. Hastanın teşhisi konmuş, alzheimer hastalığı, demans hastalığı, parkinson hastalığı, als hastalığı gibi, hastalara daha önce bakmış, referanslı yaşlı ve hasta hasta bakıcıdırlar.

Dikkatli ve sorumluluk içinde, özenle çalışırlar;

Yaşlı ve hasta bakıcı, hasta için hayat memat meselesi, iğnesi, ilacı, egzersizi gibi ihtiyaçlarını yerine getirdiği için, hastasını ihmal etmez. Hastanın beslenmesi, banyosu, tuvalet ihtiyacı, kıyafetlerinin temizliği, el vücut bakımını ve doktor direktiflerinin takibini yaptığı için, yaşlı ve hasta yakının aklı hastasında kalmaz. Yaşlı ve hasta bakıcı, hasta ile ilgili gelişmeleri, hasta yakınına bildirir. Düzenli bilgiler ile yaşlı yakınını haberdar eder.

Yaşlılar ve hastalar için hijyenin önemini bilerek çalışır;

Yaşlı ve hasta bakıcıların, kılık kıyafetinin temiz ve özenli olması, sokak kıyafeti ile ev kıyafetinin farklı olması gerekir. İster yatılı yaşlı ve hasta bakıcısı olsun, isterse de gündüzlü yaşlı ve hasta bakıcısı olsun günlük yedek kıyafetleri olur. Yaşlının bulunduğu ortamın hijyenin yanı sıra,  gıdaların hazırlandığı ve saklandığı ortamların da, yine hijyen kurallarına nasıl uygun hale getirileceğini yaşlı ve hasta bakıcısı bilerek çalışır.

28 yıllık yaşlı ve hasta bakıcı firması olarak, tüm yaşlı ve hasta bireylerin ihtiyaçlarına uygun, yatılı yaşlı bakıcı hizmeti ve gündüzlü yaşlı bakıcı hizmeti vermekteyiz. Akıllı, güvenilir, referanslı ve tecrübeli bakıcılarda, en iyi yaşlı ve hasta bakıcıların özellikleri şeklinde ,bilgiler vermeye çalıştık. Önce güven, sonra hizmet diyerek, yaşlı bakıcısı ve hasta bakıcısı ihtiyaçlarınız için bizi arayın.

Berkay Danışmanlık İnsan Kaynakları
Güldan ŞAHBAZ
İnsan Kaynakları Yöneticisi

04.12.2019

Yazımızı Paylaşır mısınız?


error: