Yaşlılar İçin Bakıcının Önemi

Yaşlılarınızın yalnız kalmamasını, günlük taze yemeklerini yemesini, alışverişlerinin yapılmasını, ilaçlarının takip edilmesini istiyor ve temiz bir ortamda, iyi şartlarda yaşamasını istiyorsunuz. En önemlisi de, vicdan sahibi ve güvenilir birine emanet edip, içiniz rahat olsun istiyorsunuz. Özellikle, yoğun çalışıyor, farklı şehirlerde veya yurt dışında yaşıyor iseniz, bu durumu uzaktan yönetmenin ne kadar zor ve daha güvene ihtiyaç duyan bir durum olduğunun farkındayız. 33 yıllık insan kaynakları deneyimi ve tecrübemizle, çok sayıda yaşlı bakıcısına iş imkanı sağladık. Bu hizmetimizi verirken ilk ilkemiz, önce güven sonra hizmet olmuştur. Çünkü, en önemlisi can emanetidir. Bu yazımızı, özellikle yalnız yaşayan yaşlılarımıza itahafen, yaşlılar için bakıcının önemi şeklinde kaleme aldık.

Yaşlılar İçin Bakıcının Önemi Yaşlılara evde bakacak bakıcı tercih edilmesinin sebepleri;

 

  • Yaşlının yalnız yaşaması, onu zamanla içine kapanık ve hayata küsmüş bir psikolojiye sokacaktır. Zaten sevdiklerine yük olmamak düşüncesi ve kendi kendine yetememek, yaşlının moral ve motivasyonunu oldukça düşüren faktörlerdir.

 

  • Özellikle yaşlı karı koca yaşayanlar ise, her ikisi de birbirine bakmak için, kendilerini fiziksel olarak zorlama yoluna giderek, zaten yorgun bedenlerine daha da yüklenir durumda yaşarlar. Birbirlerine belli etmeden, daha yardıma muhtaç olan eşine bakabilmek için, kendi sağlığını bir kenara bırakmak zorunda olduklarının farkına bile varmazlar. Çünkü, eşler birbirlerini kendileri hayattayken, bir başkasına emanet etmek istemezler.

 

  • Yaşlılar, bazen bir yatılı veya gündüzlü yaşlı bakıcısına ihtiyaç duysalar da seslerini çıkarmazlar. Çünkü yakınlarının onu bir huzur evine yerleştirmelerinden çekinirler.

 

Yaşlı yakınları nasıl hareket etmelidir?

 

Tecrübeli yaşlı bakıcısı ile çalışmalısınız; Bu mesleği yıllara dayanan tecrübesi ile yapan, referanslı yaşlı bakıcısı işe almalısınız. Yaşlı bakıcı, tıpkı bir bebeğe yürümeyi öğretir gibi, dikkatli hareket ederek, nerede ne yapacağını bilir. Profesyonel yaşlı bakıcısı, yaşlıya karşı, yavaş ve emin adımlarla ile, beraber çalışmanın, aslında hayatlarını ne kadar kolaylaştırdığını yaşayarak alıştırmaya başlar. Yaşlının ihtiyaçlarına göre, gündüzlü yaşlı bakıcısı veya yatılı yaşlı bakıcısı olacağını önceden belirlemelisiniz. Burada karar verirken, yaşlının yaşı, fiziksel durumu ve varsa teşhisi çok önemlidir. Evdeki yaşlı bakıcı, uyumlu ve pozitif bir enerji ile yaşlının bakımını üstlenir. Yaşlının alışkanlıklarına saygı duyar ve yumuşak adımlarla yaşlının ihtiyaçlarını karşılar.

 

Yaşlı bakıcı ile çalışmak neden önemli;

 

  • Yaşlı gece gündüz, yanında bir can yoldaşı ile yaşar ve olağan dışı her durumda, en doğru şekilde müdahale edilir.

 

  • Özellikle tedavisi olan yaşlılarda, sağlıklı beslenme, ilaçları vaktinde alma ve hijyenik bir ortamda yaşama gibi avantajları, haftanın 6 günü, 24 saat yaşama imkanı bulur.

 

  • Evine alışveriş yapılması gerekiyorsa, evdeki yaşlı bakıcısı tarafından yapılır.

 

  • Yaşlı bakıcı, yaşlının ilacı bittiyse alır ve gerekiyorsa doktor kontrolüne götürür. Her türlü olumlu olumsuz gelişmeyi, yaşlının yakınlarına bildirir.

 

  • Yaşlıya arkadaşlık eder, sohbet eder, beraber gezintiler yaparak, yaşlının adeta hayat arkadaşı olur.

 

Yaşlılar İçin Bakıcının Önemi

 

Bütün bu nedenler sonucunda, profesyonel ve kurumsal bir destek almak kaçınılmaz hale gelir. Yaşlı bakıcısı veya yaşlı yardımcısı ile ilgili, referans, tecrübe ve tüm kimlik dokümanlarını verebilen, ayrıca kişisel olarak tanıyan bir yaşlı bakıcı ajansı ile çalışmak en doğrusu olacaktır. Yaşlılarınıza birebir bakıp, ilgilenmek için, imkan veya zamanınız yoksa, yaşlılar için bakıcının önemini bilerek hareket etmelisiniz. Her insanın kaçınılmaz sonu yaşlanmaktır. Hayatının son demlerinde, yaşlınızın huzur içinde, iyi bir bakımla yaşaması için, tecrübeli, güvenilir ve işini bilen yaşlı bakıcı ile çalışmanızı öneriyoruz. Yatılı yaşlı bakıcı arıyorum veya gündüzlü yaşlı bakıcı arıyorum, diyorsanız bizi arayın.

 

Berkay Danışmanlık İnsan Kaynakları

 İnsan Kaynakları Yöneticisi

Güldan Şahbaz -25.10.2021

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Yazımızı Paylaşır mısınız?


error: